"W TWOJEJ GŁOWIE JEST TWOJA SIŁA"
gen. NIL

Marsz Gen. Nila Od Zmierzchu Do Świtu

Opis marszu

Marsz Śladami gen. Augusta Fieldorfa pseud. „NIL” „Od Zmierzchu Do Świtu” należy do nielicznych zawodów organizowanych jako rywalizacja sportowa, której celem jest jednoczesne kultywowanie patriotyzmu i bohaterów. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku za sprawą pomysłu żołnierzy jednostki wojskowej NIL. Duże zasługi mobilizacyjne miał w tym względzie w szczególności ówczesny d-ca JW NIL – pan płk dr Mariusz Skulimowski. 

Pierwotny zamysł był taki, aby połączyć imprezę sportową ze świętem jednostki w taki sposób, aby pokazać z jakim wysiłkiem musieli i muszą mierzyć się żołnierze w środowisku górskim. Łatwo nie jest, ale dzięki temu człowiek wiele może się nauczyć i dowiedzieć o sobie oraz własnych możliwościach. Tworząc koncepcję marszu postanowiliśmy stworzyć możliwość dla potencjalnych chętnych do samodzielnego zmierzenia się z tym doświadczeniem.

Stało się to dzięki grupie zaangażowanych w projekt żołnierzy, którzy poświęcili swój czas, zrobili użytek z własnego doświadczenia w postaci stworzenia koncepcji i organizacji imprezy i….maszyna ruszyła. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich zaangażowanych w proces organizacyjny tego wydarzenia, ale tacy jak „Kornik”, „Cybul”, „Osen”, „Młotek”, „Kris”, „Foremny”, „Dziadek” (GŚ) – to osoby, które z powodzeniem można nazwać prekursorami i trzonem teamu tej imprezy.

Znakiem rozpoznawczym marszu jest oryginalna pora jego rozpoczęcia i zakończenia. Start rozpoczyna się o astronomicznym zachodzie słońca, a limit czasowy to astronomiczny wschód słońca dnia następnego, co daje około 11 godzin na pokonanie całej trasy. Trasy marszu oparto częściowo o miejsca, gdzie prowadzona jest weryfikacja do JW. NIL. Mogłoby się wydawać cóż to za pagórki ten Beskid Wyspowy. (Nie)stety nic bardziej mylnegoJ. Jeśli ktoś ma wątpliwości, zapraszamy na najbliższą edycję Marszu i samodzielnego przetestowania terenu. Sprawdzanie w tzw. „boju” to najlepszy sposób na wyrobienie sobie zdania w temacie.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kultura Turystyka Obronność utworzone przy Klubie Wojsk Specjalnych w Krakowie w kooperacji z Fundacją Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „Murawa” w Myślenicach.
Obydwie instytucje pożytku publicznego funkcjonują na rzecz jednostki wojskowej NIL, na jej promowanie i organizację Marszu.

Misja marszu

Kilka słów o trasie

W pierwszej edycji w 2012 roku trasa liczyła około 36 km i rozpoczynała się tak naprawdę na terenie jednostki wojskowej NIL, skąd przewożeni byli zawodnicy na miejsce startu, który znajdował się w Kasinie Wielkiej, tuż obok znanego pomnika upamiętniającego działania z okresu II WŚ w postaci wieży czołgu Vickers z 10 brygady płk. Maczka (okres kampanii wrześniowej).


Pierwsza edycja pokazała, iż ten dystans jest zbyt krótki, mimo, że uczestnicy przemieszczają się bez obciążenia, co na pewno jest udogodnieniem. Rozpoczęto więc prace nad wydłużeniem trasy. I tak przez 5 następnych edycji trasa marszu zmieniała swój kształt aż do dnia dzisiejszego, uzyskując swoje apogeum w kilometrażu oraz przewyższeniach. Dziś jest to około 48 km oraz 2500 m przewyższeń co czyni ten dystans jednym z najtrudniejszych biegów niewysokogórskich. Realizacja tego projektu ma też swój szerszy wymiar. Faktem jest bowiem, iż na podstawie koncepcji trasy oraz samego zamysłu tego przedsięwzięcia funkcjonuje dzisiaj kilkanaście podobnych biegów. Cieszy nas, że udało nam się przy okazji rozpropagować tę szczytną ideę połączenia aktywności sportowej z wartościami patriotycznymi i stać inspiracją do powstania kolejnych przedsięwzięć tego typu. Wszystko na chwałę i dla narodu.

 

mapa trasy

Program marszu

dzień pierwszy -
02.09.2022

14:00 – 15:30

Wykłady historyczne

15:00 – 17:30

Stoisko promocyjne: JW NIL, Centrum Szkolenia Wojsk, Specjalnych , IPN oddział Kraków , Muzeum AK w Krakowie, GRH 1 PSP AK

17:00 – 17:30

Odprawa techniczna i losowani nagród

17:30 – 18:00

Przemieszczenie w rejon startu- Sucha Polana

18:00 – 18:55

Przedstawienie: GRH 1PSP AK, Paralotnie (w zależności od pogody)

18:55

Uroczyste otwarcie zawodów. Złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem

19:23:57

START Uczestników marszu

Dzień Drugi - 03.09.2022

05:49:05

Koniec limitu czasowego.
Zakończenie zawodów

dzień Trzeci - 09.09.2022

11:00

Wręczenie nagród dla zwycięzców marszu -
MSD JW NIL Kraków

Godziny otwarcia biura zawodów 02.09.2022

11:00 - 17:30
Lokalizacja biura: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "POD KAMIENNIKIEM"

Do 17:00 w dniu 02.09.2022

Zdawanie rzeczy osobistych do biura zawodów.

Galeria

Partner główny

Patronat honorowy

Partner medialny

Komitet honorowy